дома Вселена
679
0
АКЦИЈА

Штрпце е на педесетина километри од Скопје – дваесет Срби повредени при судир со специјалците од Роса

Општина Штрпце се наоѓа на само педесетина километри од нашиот главен град, на падините од планината Шара. Ова село е своевидна српска енклава на Косово.

Дваесет Срби завршиле со повреди во судири со припадниците на косовската специјална полиција Роса, во општината Штрпце во јужниот дел на Косово. Инцидентот се случил поради градење на мини хидроелектрана.

Полицијата употребила палки и солзавец кон групата Срби кои се обиделе да ги спречат багерите да стигнат до местото каде што е планирано да биде изградена мини хидроелектраната.

Инаку Штрпце е познато по прекрасните скијачки терени, но и познатите кафеани во кои се служи јагнешко и свинско печење, а србите и албанците имаат соживот на високо ниво.

Извор: Сител

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here