дома Балкан јакимовски во полициска станица, се очекува да биде однесен во суд

јакимовски во полициска станица, се очекува да биде однесен во суд

532
0
АКЦИЈА

Поранешниот градоначалник на Карпош Стевчо Јакимовски синоќа е приведен и се наоѓа во една од полициските станици во Скопје. До крајот на денот се очекува тој да биде изведен пред судија на претходна постапка.
– Стевчо Јакимовски синоќа околу 23 и 30 минути е лишен од слобода. Согласно Законот за кривична постапка течат роковите и во наредните 24 часа тој треба да биде изведен пред судија на претходна постапка. Дотогаш тој ќе биде во полициска станица. Очекуваме утрово да бидеме повикани пред судија на претходна постапка кога ќе се знае дали ќе има некакви предлог мерки од обвинителството и другите надлежни органи, изјави адвокатот на поранешниот градоначалник Виктор Цветковски.

Според Цветковски, ова е атак врз политичкиот ангажман на Стевчо Јакимовски.

Финансовата полиција вчера влезе во неколку станбени објекти на семејството Јакимовски барајќи документи за одредени случаи.

Засега од финансовата полиција нема официјални информација.

Превземено од Независен весник

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here