дома Балкан Иницијативата на младите: Политичарите да им се извинат на жртвите од Олуја

Иницијативата на младите: Политичарите да им се извинат на жртвите од Олуја

443
0
АКЦИЈА

Иницијативата на младите за човекови права во Хрватска ги повика претседателката Колинда Грабар Китаровиќ и премиерот Андреја Пленковиќ да упатат извинување до жртвите на злосторствата починети за време и по војно-полициската операција “Олуја”, со оценка дека односот на политичарите спрема жртвите на “Олуја” се влошува од година во година.

“Должноста за извинување на државниот врв првенствено им е важна на жртвите на злосторот, а потоа на општеството во целина”, порачуваат од Иницијативата на млади за човечки праваa.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here