дома Албанија Коѕијас: Франција и Холандија ќе го успоруваат пристапот кон ЕУ на Македонија,...

Коѕијас: Франција и Холандија ќе го успоруваат пристапот кон ЕУ на Македонија, а ќе го отфрлат оној на Албанија

476
0
АКЦИЈА

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас изјави денеска дека Франција и Холандија веројатно ќе го успоруваат отварањето на преговори за пристапување на Македонија во ЕУ и ќе ја отфрлат кандидатурата на Албанија на Советот за ЕУ за надворешни работи во Брисел, кој се одржува денес и утре, и на Самитот на Еу наредната недела.

Коѕијас во текот на конференцијата за новинари на Родос рече дека двете земји улужиле приговори, јавува грчкиот лист “катимерини”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here