дома Балкан Договорот за демаркација помеѓу КиМ и Црна Гора стапи на сила

Договорот за демаркација помеѓу КиМ и Црна Гора стапи на сила

452
0
АКЦИЈА

Договорот за демаркација помеѓу Црна Гора и Косово стапи 4. јуни на сила, соопшти црногорското министерство за надворешни работи.

Косовскиот амбасадор во црна Гора Скендер Дурмиши и врачи на генералната директорка за меѓународно правни работи татјана Распоповиќ вербална нота на косовското министерство за надворешни работи, “со која црногорската страна е обавестена дека Косово ги завршило внатрешно правните процедури неопходни за стапување на сила на договорот за државната граница помеѓу двете земји, потпишан во Виена, 26. август 2015. година”, пренесува РТЦГ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here