дома Балкан САД вршат притисок врз премиерот Заев во преговорите за името

САД вршат притисок врз премиерот Заев во преговорите за името

448
0
АКЦИЈА

Порталот МКД.мк Неофицијално дознава од дипломатски извори дека САД вршат притисок врз македонските преговарачи и премиерот Зоран Заев во преговорите за името. Спрема пишувањата македонската влада треба да даде согласност на текстот на договорот до 9 јуни.

Според неофицијалните информации, со договорот што бил постигнат за пакетот Илинденска Македонија се прави „размена“ – ерга омнес употреба на новото име, а за возврат останува македонскиот јазик и идентитетот. Но прашањето било дали во заградите (nationality) и (language) ќе стои ѕвезда * со објаснување дека станува збор за словенско потекло кој нема врска со потеклото на населението во грчка Македонија со што се врши разграничување.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here