дома Балкан ДОМ: Со една изборна единица земјава ќе добие поразнобојно и поодговорно Собрание

ДОМ: Со една изборна единица земјава ќе добие поразнобојно и поодговорно Собрание

451
0
АКЦИЈА

Демократска обнова на Македонија (ДОМ) е за една изборна единица без праг, со отворени листи и еднаков број жени и мажи на нив, информираат денеска од оваа партија.

„За ова се залагаме со години, а сме дале и предлог на закон, кој бил одбиен во парламентот. Ова е нашиот став и во сегашната дебата за измените на изборниот модел. Аргументите се познати: на ваков начин ќе им дадеме сериозна шанса на демократијата и на слободната волја на граѓаните, со што ќе се добие поразнобојно и поодговорно Собрание, во кое соодветно ќе бидат застапени разни граѓански групи во општеството според идеологија и определба“, сметаат од ДОМ.

Оттаму исто така додаваат дека за да има фер изборен натпревар, неопходно е да се прочисти и Избирачкиот список од оние 89.000 „фантомски“ гласачи, за кои, како што велат, ДИК со консензус утврдила дека не постојат во ниедна база на податоци.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here