НАЈНОВИ ЧЛЕНОВИ

Србите незадоволни од владењнњто на правото во Република Северна Македонија. Синот на Драгиса Милетиќ и советник во Општина центар Петар Милетиќ реагирасе за непочитувањето на меѓунаодното право и неиспорачување...

Со неиспорачувањето на терористот кој е обвинет за злосторства врз цивилно население, Македонија го прегази меѓународното право. За каква правна држава се залага Македонија и за какво почитување на меѓународното право станува збор, кога функционери на ДУИ и привремената и лажна власт во КИМ ја знаат однапред одлуката на судот? Впрочем, не...

СРБИТЕ ЌЕ НАВИВААТ ЗА МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОПСКО: „ПАНДЕВ Е ИКОНА“

Успехот на македонската фудбалска репрезентација одекна секаде во светот, а најгласно во регионов. Покрај стандардната Хрватска која со години е во ТОП10 на светскиот ранг, на ЕВРО2021 за првпат во историјата ќе игра и Македонија. Новинарите на Спортклуб имаа само пофални зборови за Пандев и нашата репрезентација. https://www.youtube.com/watch?v=rruA3LkFcz8&feature=emb_title https://www.youtube.com/watch?v=rruA3LkFcz8&feature=emb_title

Александар Вучиќ официјално на својот профил ни го честиташе историскиот успех: Србија ќе биде со сето срце со вас.

По големата победа и историскиот пласман на нашата држава на Европското првенстово не остана незабележано ни кај претседателот на соседна Србија Алекснара Вучиќ кој е инаку голем љубител на спортовите. тој на својот официјален профил се обрати до македонскиот народ и до нашиот државен фудбалски тим со следните зборови. Сликата со која претседателот...

12 српски компании на големиот-China International Import Expo. Вучиќ се заблагодари на кинеските инвестиции во Србија кои се едни од најголемите

Србија е поносна на пријателството со Кина, рече претседателот Вучиќ на онлајн отварањето на меѓународниот увозен саем во Кина – „China International Import Expo“ (CIIE) и му изрази благодарностна претседатело Си Џипинг на помошта за Србија во најтешките моменти Поносни сме на фактот дека сме најдобри пријатели на НР Кина во Европа, но и...

12 српски компании на големиот-China International Import Expo. Вучиќ се заблагодари на кинеските инвестиции во Србија кои се едни од најголемите

Србија е поносна на пријателството со Кина, рече претседателот Вучиќ на онлајн отварањето на меѓународниот увозен саем во Кина – „China International Import Expo“ (CIIE) и му изрази благодарностна претседатело Си Џипинг на помошта за Србија во најтешките моменти Поносни сме на фактот дека сме најдобри пријатели на НР Кина во Европа, но...

Во Франција вонредна состојба до Фебруари

Франција ја продолжи вонредната состојба до Фебруари заради зголемениот број на инфицирани од вирусот ковид-19 во таа Европска држава. Ситуацијата и во другите Европски држави е алармантна и се донесуваат нови мерки секојдневно. Франција како една од водечките членки на ЕУ постојано се справува со пандемијата предизвикана од ковид-19 со секакви мерки.

Ал Каида му се закани на Макрон: Убивајте ги сите кои го вреѓаат пророкот Мухамед

Убивање на оној кој го вреѓа пророкот представува право на секој муслиман кој е во можност тоа да го примени “, наведе таа група Емануел Макрон; фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool Џихадистичката група Ал Каида исламског ги позвика денс своите присталици да ги убиваат сите луѓе кои го врѓаат пророкот Мухамед...

ЏЕРЕМИ АЈРОНС ЗА МИТРОПОЛИТОТ АМФИЛОХИЈЕ

Џереми Ајронс, еден од најпознатите театарски и филмски актери, на прашање на новинар ја прокоментира средбата со Митрополитот Амфилохије со следните зборови: „ Џереми Ајронс и Митрополитот Амфилохије „ Средбата со Митрополитот Г. Амфилохије беше таков што заборавив на филмот и се што е врзано со филмот. Средбата беше еден...

Македонија ги преминува црвените линии.Рекордни 1.085 нови заболени со ковид-19, починаа 12 пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.294 тестирања, а регистрирани се 1.085 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9, Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29, Струмица-80, Крива Паланка-10, Радовиш-9, Крушево-3, Кочани-13, Пробиштип-10, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-2, Валандово-6, Виница-4, Делчево-10, Кратово-4, Свети Николе-5, Кичево-30, Ресен-4, Неготино-12.

Или македоците имаат бугарски корени или вето за Македонија

Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Република Северна Македонија, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ова го изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за Ројтерс. „Нашата загриженост е поврзана со постојаните тврдења на РСМ кон македонското малцинство во нашата земја. Ако ги...

Народ во недоглед го испрати Митрополитот Амфилохије во неговиот кивот

Денеска народот во Црна Гора се собра пред соборниот храм во Подгорица да го испрати Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохије. Недогледната маса на луѓе треперливо му оддаде почит на Митрополитот додека кивотот со неговото тело беше придвижуван низ луѓето. Кивотот на Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохије меѓу народот во Црна Гора. Погребот е закажан...