НАЈНОВИ ЧЛЕНОВИ

Со неиспорачувањето на терористот кој е обвинет за злосторства врз цивилно население, Македонија го прегази меѓународното право. За каква правна држава се залага Македонија и за какво почитување на меѓународното право станува...
Успехот на македонската фудбалска репрезентација одекна секаде во светот, а најгласно во регионов. Покрај стандардната Хрватска која со години е во ТОП10 на светскиот ранг, на ЕВРО2021 за првпат во историјата ќе игра и Македонија. Новинарите на Спортклуб имаа само...
По големата победа и историскиот пласман на нашата држава на Европското првенстово не остана незабележано ни кај претседателот на соседна Србија Алекснара Вучиќ кој е инаку голем љубител на спортовите. тој на својот официјален профил се обрати...
Србија е поносна на пријателството со Кина, рече претседателот Вучиќ на онлајн отварањето на меѓународниот увозен саем во Кина – „China International Import Expo“ (CIIE) и му изрази благодарностна претседатело Си Џипинг на помошта за Србија во...
Србија е поносна на пријателството со Кина, рече претседателот Вучиќ на онлајн отварањето на меѓународниот увозен саем во Кина – „China International Import Expo“ (CIIE) и му изрази благодарностна претседатело Си Џипинг на помошта за Србија...
Франција ја продолжи вонредната состојба до Фебруари заради зголемениот број на инфицирани од вирусот ковид-19 во таа Европска држава. Ситуацијата и во другите Европски држави е алармантна и се донесуваат нови мерки секојдневно. Франција како една од...
Убивање на оној кој го вреѓа пророкот представува право на секој муслиман кој е во можност тоа да го примени “, наведе таа група Емануел Макрон; фото: REUTERS/Charles Platiau/Pool Џихадистичката...
Џереми Ајронс, еден од најпознатите театарски и филмски актери, на прашање на новинар ја прокоментира средбата со Митрополитот Амфилохије со следните зборови: „ Џереми Ајронс и Митрополитот Амфилохије „ Средбата...
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.294 тестирања, а регистрирани се 1.085 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9, Штип-39, Прилеп-60, Тетово-62, Струга-14, Велес-50, Битола-28, Охрид-18, Кавадарци-20, Гостивар-35, Гевгелија-29, Струмица-80, Крива...
Бугарија не го оспорува правото на самоопределување на Република Северна Македонија, ниту нивното право да го нарекуваат својот јазик како што сакаат. Ова го изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за Ројтерс.
Денеска народот во Црна Гора се собра пред соборниот храм во Подгорица да го испрати Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохије. Недогледната маса на луѓе треперливо му оддаде почит на Митрополитот додека кивотот со неговото тело беше придвижуван низ луѓето.