дома Свет Бајден: Путин нема поим што му се подготвува

Бајден: Путин нема поим што му се подготвува

211
0
АКЦИЈА

Американскиот претседател Џо Бајден одржа традиционален говор за состојбата на нацијата во Конгресот.

Тој рече дека руската инвазија на Украина е неиспровоцирана, а рускиот претседател го нарече диктатор, велејќи дека Путин не очекува одговор од Западот.

„СЛОБОДАТА СЕКОГАШ ЌЕ ЈА ПОБЕДИ ТИРАНИЈАТА“, РЕЧЕ ТОЈ.

„Путин е поизолиран од светот од кога било“

„Војната на Путин беше однапред смислена и неиспровоцирана. Тој ги отфрли напорите во дипломатијата. Мислеше дека Западот и НАТО нема да одговорат. И мислеше дека може да не подели овде дома“, рече Бајден.

„ПУТИН ЗГРЕШИ. БЕВМЕ ПОДГОТВЕНИ“, ДОДАДЕ ТОЈ.

 

„ПУТИН СЕГА Е ПОИЗОЛИРАН ОД КОГА И ДА Е ОД ОСТАТОКОТ ОД СВЕТОТ, БИДЕЈЌИ ВО БОРБАТА ПРОТИВ АВТОКРАТИЈАТА, ДЕМОКРАТИИТЕ СЕ НА КРСТОПАТ“, РЕЧЕ БАЈДЕН, НАЈАВУВАЈЌИ ЗАБРАНА НА ВОЗДУШНИОТ ПРОСТОР НА САД СО РУСКИ АВИОНИ, КАКО ШТО НАПРАВИЈА ЕВРОПСКАТА УНИЈА И КАНАДА.

 

„ПРЕД ШЕСТ ДЕНА, РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ВЛАДИМИР ПУТИН СЕ ОБИДЕ ДА ГИ РАЗНИША САМИТЕ ТЕМЕЛИ НА СЛОБОДНИОТ СВЕТ, МИСЛЕЈЌИ ДЕКА ТОА БИ МОЖЕЛО ДА ГО ПРИНУДИ ДА СЕ ПОТЧИНИ НА НЕГОВИТЕ ЗАКАНИ. НО, ПОГРЕШНО ПРЕСМЕТАЛ КОГА ЈА НАПАДНАЛ УКРАИНА. МИСЛЕЛ ДЕКА МОЖЕ ДА НАЛЕТА НА УКРАИНА И СВЕТОТ ШТО ГО НЕМА ДА РЕАГИРА. НАМЕСТО ТОА, ТОЈ СЕ СРЕТНА СО ЅИД НА СИЛА ШТО НИКОГАШ НЕ ГО ОЧЕКУВАШЕ ИЛИ ЗАМИСЛУВАШЕ. ТОЈ СЕ СРЕТНА СО УКРАИНСКИОТ НАРОД“, РЕЧЕ БАЈДЕН.

 

„НИЕ СЕ ПОДГОТВУВАВМЕ СО МЕСЕЦИ, ФОРМИРАЈЌИ СОЈУЗИ… ПУТИН СЕГА Е ИЗОЛИРАН ОД СВЕТОТ ПОВЕЌЕ ОТКОЛКУ ШТО НЕКОГАШ БИЛ БИДЕЈЌИ ОБЕДИНЕТИТЕ ДЕМОКРАТИИ СЕ ОБЕДИНЕТИ ВО БОРБАТА ПРОТИВ АВТОКРАТИЈАТА“, ДОДАДЕ ТОЈ.

 

„ЗАЕДНО СО СОЈУЗНИЦИТЕ ВО МОМЕНТОВ ВОВЕДУВАМЕ ОСТРИ САНКЦИИ, РУСКАТА ЕКОНОМИЈА Е УНИШТЕНА, ТАА Е ВО КОЛАПС, А ЗА ТОА Е ОДГОВОРЕН САМО ПУТИН, НИКОЈ ДРУГ.“ – РЕЧЕ БАЈДЕН.

„Ние, САД, стоиме покрај украинскиот народ“

Бајден се осврна и на Украина, покажувајќи солидарност за украинскиот народ, за што доби аплауз од демократите и републиканците. Тој ги повика да застанат во салата на Конгресот за поддршка на Украина.

„УКРАИНЦИТЕ ГО ИНСПИРИРААТ СВЕТОТ. ГРАЃАНИТЕ СО СВОИТЕ ТЕЛА БЛОКИРААТ ТЕНКОВИ, СИТЕ, ОД СТУДЕНТИ ДО ПЕНЗИОНЕРИ, СТАНАА ВОЈНИЦИ И ЈА БРАНАТ СВОЈАТА ТАТКОВИНА.“ – ДОДАДЕ АМЕРИКАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ.

 

„ВО ОВАА БОРБА, ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЗЕЛЕНСКИ РЕЧЕ ВО СВОЈОТ ГОВОР ПРЕД ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, „ТАА СВЕТЛИНА ЌЕ ЈА ПОБЕДИ ТЕМНИНАТА“. УКРАИНСКИОТ АМБАСАДОР ВО СОЕДИНЕТИТЕ ДРЖАВИ Е ВЕЧЕРВА ОВДЕ И СЕДИ СО ПРВАТА ДАМА, РЕЧЕ БАЈДЕН.

 

„СЕКОЈ ОД НАС НЕКА ЗАСТАНЕ ВЕЧЕРВА ОВДЕ, ВО ОВАА САЛА, АКО МОЖЕ, И ДА ИСПРАТИ ПОДДРШКА ЗА УКРАИНА.“ – ПОРАЧА БАЈДЕН.

Тој доби громогласен аплауз, а некои носеа сино-жолти бои како поддршка на Украина.

Украинската амбасадорка во САД Оксана Маркарова застана до првата дама Џил Бајден додека салата аплаудираше, држејќи го знамето на нејзината земја.

„НИЕ, САД, СТОИМЕ ПОКРАЈ УКРАИНСКИОТ НАРОД“, РЕЧЕ БАЈДЕН.

 

„ОВА Е ВИСТИНСКИ ТЕСТ. И ЌЕ ТРЕБА ВРЕМЕ. ЗАТОА, ДА ПРОДОЛЖИМЕ ДА ЦРПИМЕ ИНСПИРАЦИЈА ОД ЖЕЛЕЗНАТА ВОЛЈА НА УКРАИНСКИОТ НАРОД.“ – РЕЧЕ ТОЈ.

„Путин започна насилство и хаос“

„НИЗ ИСТОРИЈАТА НАУЧИВМЕ ЛЕКЦИЈА, КОГА ДИКТАТОРИТЕ НЕ ЈА ПЛАЌААТ ЦЕНАТА ЗА НИВНАТА АГРЕСИЈА, ТОГАШ ПРЕДИЗВИКУВААТ УШТЕ ПОГОЛЕМ ХАОС. ЗАТОА НАТО Е СОЗДАДЕН ЗА ДА ОБЕЗБЕДИ МИР И СТАБИЛНОСТ ВО ЕВРОПА ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА. САД СЕ ЧЛЕНКА НА ТАА АЛИЈАНСА ЗАЕДНО СО УШТЕ 29 ЗЕМЈИ.„ТОА Е ВАЖНО, ВАЖНА Е АМЕРИКАНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА“, РЕЧЕ БАЈДЕН.

 

„ПУТИН ЗАПОЧНА НАСИЛСТВО И ХАОС. НО, ИАКО МОЖЕ ДА ПОСТИГНЕ ПРИДОБИВКИ НА БОЈНОТО ПОЛЕ, ТОЈ ЌЕ ПЛАТИ ВИСОКА ЦЕНА НА ДОЛГ РОК“, ДОДАДЕ ТОЈ.

Бајден рече дека САД имаат намера да ги гонат руските олигарси кои го поддржуваат Путин.

„ВЕЧЕРВА ИМ ВЕЛАМ НА РУСКИТЕ ОЛИГАРСИ И КОРУМПИРАНИТЕ ЛИДЕРИ КОИ ИЗГРАДИЈА МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ НА ОВОЈ НАСИЛЕН РЕЖИМ, ДОВОЛНО Е. МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ПРАВДА НА САД СОСТАВУВА РАБОТНА ГРУПА ЗА ИСТРАГА НА РУСКИТЕ ОЛИГАРСИ ЗА НИВНИТЕ ЗЛОСТОРСТВА“, РЕЧЕ ТОЈ.

„Ќе забранам руски авиони да летаат низ воздушниот простор на САД“

Бајден, исто така, рече дека САД, заедно со 30 други земји, работат на ослободување на 60 милиони барели нафта од резервите ширум светот.

„ЌЕ БИДЕМЕ ДОБРО, ЌЕ БИДЕМЕ ДОБРО“, ПОВТОРИ ТОЈ.

 

„ВОЈНАТА НА ПУТИН ВО УКРАИНА ЌЕ ЈА ОСЛАБИ РУСИЈА, НО ЌЕ ГО НАПРАВИ ОСТАТОКОТ ОД СВЕТОТ ПОСИЛЕН.“ – ПОДВЛЕЧЕ БАЈДЕН.

Како што претходно беше најавено, Бајден потврди дека ќе им забрани на руските авиони да летаат над воздушниот простор на САД.

„ВЕЧЕРВА ОБЈАВУВАМ ДЕКА ЌЕ ИМ СЕ ПРИДРУЖИМЕ НА НАШИТЕ СОЈУЗНИЦИ ВО ЗАТВОРАЊЕТО НА ВОЗДУШНИОТ ПРОСТОР НА САД ЗА СИТЕ РУСКИ ЛЕТОВИ, ДОПОЛНИТЕЛНО ИЗОЛИРАЈЌИ ЈА РУСИЈА И ВРШЕЈЌИ ДОПОЛНИТЕЛЕН ПРИТИСОК ВРЗ НИВНАТА ЕКОНОМИЈА“, РЕЧЕ ТОЈ.

 

„ПУТИН НЕМА ПОИМ ШТО МУ СЕ ПОДГОТВУВА“, РЕЧЕ ТОЈ.

„САД нема да се вклучат во конфликт со Русија во Украина“

Бајден повтори дека САД нема да испратат војници во Украина по руската инвазија.

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НАШИТЕ СИЛИ НЕ СЕ АНГАЖИРАНИ И НЕМА ДА СЕ ВКЛУЧАТ ВО КОНФЛИКТ СО РУСКИТЕ СИЛИ ВО УКРАИНА.“ – РЕЧЕ БАЈДЕН.

Наместо тоа, Бајден рече: „Американските трупи се распоредени низ Европа, не за да се борат во Украина, туку за да ги бранат нашите сојузници во НАТО во случај Путин да одлучи да го нападне Западот“.

„ЗА ТАА ЦЕЛ, ГИ МОБИЛИЗИРАВМЕ АМЕРИКАНСКИТЕ КОПНЕНИ СИЛИ, ВОЗДУШНИ ЕСКАДРИЛИ, ТРУПИ ЗА ЗАШТИТА НА ЗЕМЈИТЕ НА НАТО, ВКЛУЧУВАЈЌИ ГИ ПОЛСКА, РОМАНИЈА, ЛЕТОНИЈА, ЛИТВАНИЈА И ЕСТОНИЈА“, ДОДАДЕ ТОЈ.

Превземено од

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here