дома Свет Вашингтон е во недостаток на финансиски инструменти за да ги поттикне...

Вашингтон е во недостаток на финансиски инструменти за да ги поттикне Азиските земји против Кина

215
0
АКЦИЈА

Администрацијата на Бајден започнува нова рунда „дипломатска офанзива“ околу својата индо-пацифичка стратегија. Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја посети Индија на 27 јули. И на нејзиното патување во североисточна Азија, вклучувајќи ја Јапонија, Јужна Кореја и Монголија, американскиот заменик -секретар Венди Шерман го избра Тијанџин како последна станица за да и покаже на Кина како што таа ја нарече „позицијата на сила oд страна на САД“. Во исто време, американскиот секретар за одбрана Остин Лојд пристигна во Сингапур на 26 јули – првото патување на службеник на ниво на кабинет во администрацијата на Бајден во Југоисточна Азија.

Покрај тоа, американскиот потпретседател Камала Харис ќе ги посети Сингапур и Виетнам во август, според Белата куќа. Ова ќе биде првпат американски потпретседател да го посети Виетнам.

Харис, чија мајка е од Индија, е американска политичарка од азиско потекло, која одигра значајна улога во администрацијата на Бајден-Харис. Таа игра посебна улога во индо-пацифичката стратегија. Таа, исто така, присуствуваше на Самитот Квад во март, виртуелна средба меѓу шефовите на држави од тие четири земји.

Според дипломатски извори, лидерите на земјите од Квад се подготвуваат за првиот личен состанок на групата во Вашингтон кон крајот на септември. Квад несомнено стана основен столб на индо-пацифичката стратегија на администрацијата на Бајден. Белата куќа, исто така, формираше работни групи за вакцини против СОВИД-19, критични и новите технологии и климатските промени за да го унапреди механизмот Квад.

Администрацијата на Бајден, исто така, напорно работи на создавање парадигма „Quad-plus“, туркајќи повеќе сојузници и партнери да се приклучат на структурата. Јужна Кореја и Виетнам се потенцијални регрути за Вашингтон.

Администрацијата на Мун Жае-ин избегна да ја стави Јужна Кореја среде стратешки натпревар меѓу САД и Кина, но изборите во март 2022 година може да донесат нов, попроамерикански претседател во Сеул. Администрацијата на Бајден, исто така, се обидува да ги натера европските земји како Британија и Франција да станат дел од „Квад плус“.

Носачот на авиони на британската кралска морнарица ХМС Кралицата Елизабета, доделен од администрацијата на Џонсон, крстари во Јужното Кинеско Море. Ова не е симболичен воен аранжман. Британија суштински ги зајакнува своите безбедносни врски со членовите на Квад.

Кинеските стратези се уште повеќе вознемирени од притисокот на администрацијата на Бајден да ја прошири моќта на НАТО во индо-пацифичкиот регион. Има многу дебати за можноста Вашингтон да воспостави азиска верзија на НАТО. Иако американскиот советник за национална безбедност Џек Саливен го негира тоа, реалноста и постапките се поубедливи.

Всушност, индо-пацифичката стратегија на администрацијата на Бајден предизвика вознемиреност кај земјите од регионот. Се обиде да го направи индо-пацифичкиот регион во бојно поле за стратешка конкуренција со Кина. Ова ги зголеми регионалните безбедносни тензии. Земјите од Југоисточна Азија се загрижени дека Quad ќе ја уништи „централноста“ на АСЕАН.

Индо-пацифичката стратегија на администрацијата на Бајден има тенденција да стави поголем акцент на војската. Сепак, вистинскиот предизвик за земјите од регионот лежи во економскиот пад и нетрадиционалните безбедносни полиња. Пандемијата COVID-19 ги прави овие предизвици поистакнати и итни. Администрацијата на Бајден е обврзана со домашен популизам и економски национализам. Во овој поглед, може да се тврди дека не може да ги задоволи економските потреби на земјите во индо-пацифичкиот регион.

Високите претставници на администрацијата на Бајден неодамна започнаа чести посети на Азија. Нивните задачи се инхерентно контрадикторни. Како прво, тие се надеваат дека ќе мобилизираат повеќе регионални земји за да се приклучат на анти-кинескиот камп на САД. Од друга страна, тие сакаат да ги уверат овие регионални земји, но немаат економски инструменти и лек за да ја вратат доволната доверба на земјите од регионот кон САД. Впрочем, администрацијата на Бајден не сфати како да се справи со Азија и Кина. „Позицијата на сила“ на САД е далеку од она што го замислуваше.

Администрацијата на Бајден во основа го заврши прегледот на политиката во Кина. Пентагон, особено, со нетрпение започна да промовира „интегрирана одвраќање“ против Кина. Во процесот на подготовка на првиот личен самит на Квад закажан за септември, американската политика за Кина ќе стане со зголемена агресивност. Пекинг очигледно нема да ја покаже својата слабост. Повеќе практики за наплата може да доведат до повеќе флуктуации во односите меѓу Кина и САД. Пекинг и Вашингтон истражуваат нови пристапи за да се справат едни со други. Сепак, правилното управување со конфликтот е нивна заедничка одговорност во овие критични денови.

Авторот е виш научен соработник во Институтот Чархар и дополнителен соработник на Институтот за финансиски студии Чонгјанг на Универзитетот Ренмин во Кина.

Превземено од Глобал Тајмс.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here