дома Свет Саџид Џавид е нов министер за здравство по аферата на Хенкок

Саџид Џавид е нов министер за здравство по аферата на Хенкок

204
0
АКЦИЈА


Саџид Џавид е назначен за нов британски министер за здравство, кој денеска ја презеде должноста, потврди Даунинг стрит.

Тој денеска изјави дека сака што побрзо да види крај на пандемијата на корона вирусот и дека тоа е неговиот приоритет, објави Ројтерс.

Џавид се повлече од функцијата министер за финансии минатата година, откако одби да го смени неговиот тим политички советници на барање на премиерот Борис Џонсон.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here