дома Балкан Мал број на ново заразени во денешниот ден

Мал број на ново заразени во денешниот ден

213
0
АКЦИЈА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.514 тестирања, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19 од:  Скопје  –  3, Битола – 1.Регистрирани се 11 оздравени пациенти од: Куманово – 4, Скопје – 3 и Крива Паланка, Струга, Гевгелија и Радовиш – по 1.Не се регистрирани починати лица.Направени се 2.514 тестови преку: ИЈЗ-169, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–11, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-46, Авицена-174, Биотек-152, Систина-78, лабораторија Лаор-267, Синлаб-6, Ремедика-0, Плодност–47, Генеа–22, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.063.Досега во земјата се направени вкупно 872.894 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.673, бројката на оздравени пациенти е 149.961, на починати е 5.484, а бројот на активни случаи изнесува 228.Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)Скопје 68659, Активни 88Куманово 8882, Активни 24Прилеп 8327, Активни 18Тетово 7248, Активни 22Битола 6306, Активни 8Велес 5473, Активни 5Гостивар 5181, Активни 7Кавадарци 5154, Активни 1Охрид 5019, Активни 17Штип 4961, Активни 1Струмица 4119, Активни 6Струга 2981, Активни 0Кочани 2792, Активни 1Кичево 2596, Активни 16Гевгелија 2195, Активни 0Неготино 2184, Активни 0Свети Николе 1524, Активни 1Ресен 1234, Активни 0Крива Паланка 1227, Активни 4Радовиш 1161, Активни 0Берово 1029, Активни 0Делчево 973, Активни 0Дебар 942, Активни 1Виница 886, Активни 2Пробиштип 789, Активни 0Валандово 666, Активни 0Богданци 494, Активни 0Крушево 490, Активни 0Демир Хисар 400, Активни 2Демир Капија 396, Активни 0Кратово 377, Активни 3Македонски Брод 359, Активни 1Пехчево 268, Активни 0Македонска Каменица 249, Активни 0Дојран 132, Активни 0

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here