дома Вести Тиангонг на Кина за неколку години ќе биде единствениот вештачки сателит за...

Тиангонг на Кина за неколку години ќе биде единствениот вештачки сателит за живеење во вселената. А, Кина водечка вселенска сила.

219
0
АКЦИЈА
Поглед на Тиангонг во ниската орбита на земјата

Дали Кина ќе ги пречека американските гости во својата вселенска станица Тиангонг кога за само неколку години ќе биде единствениот во функција вештачки сателит за живеење?

Социјалните медиуми и некои националистички трудови зујат од такви шпекулации по подигнувањето од земјата минатиот четврток испраќајќи ги кинеските астронаути Ни Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо во Тијанхе, основниот дел на Тианггонг кој се формираше во ниската орбита на Земјата.

Децениската мисија на Пекинг да изгради своја вселенска станица како придружник на Меѓународната вселенска станица (ISS) предводена од САД, се обликуваше добро и брзо.

Медиумите велат дека таиконаутите во Тиангонг наскоро може да одмавнат од своите странски колеги околу 2025 година, додека сонцето заоѓа на „распаѓачкиот ISS“. Пукнатини се појавуваат и во мултинационалната соработка, при што Русија ќе се откаже од испраќања на свои луѓе во вселената на ISS, откако ќе истече нејзиниот оперативен контакт за ISS во 2024 година.

Кина ја увери Русија за нејзиното понатамошно континуирано присуство во вселената, со тоа што предводеше пакет избрани земји да го прифатат Тиангонг по демонтирањето на стабилизацијата на ISS.

Другите де факто сојузници на Пекинг, како што се Пакистан и Обединетите Арапски Емирати, како и регионалните ривали Индија и Јапонија и западните сили како Германија, Франција, Италија, Шпанија, Белгија и Европската вселенска агенција (ESA) се сите во потесните партнери за развој на носивост за девет меѓународни проекти и експерименти што треба да се спроведат во Тиангонг, според Ксинхуа.

САД очигледно недостасуваат од списокот на партнери.

Елементите од кои е составен Тиангонг

Дали Пекинг е подготвен да ги сподели со клучните дизајни и спецификации со САД широко распространетите системи што го поддржуваат Тиангонг, како и сродните ракети и вселенски шатлови, едноставно за Американците да ја посетат вселенската станица? Јас не мислам така.

Исто така на американската Интернационална вселенска станица немаше кинески атронатути, едноставно не добија покана од САД који ја контриираа ISS

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here