дома Вести Тајван после патролата на кинексите авиони со оружени маневри

Тајван после патролата на кинексите авиони со оружени маневри

239
0
АКЦИЈА

После патролата на кинеските авиони над Тајван теритријата која во Кина и во други делови на Азија ја нарекуваат составен дел на Кина, Тајван дигна дел од армијата која и стои на располагање и почнаа маневри како би покажале војна спремност.

Амрикански носач на авиони експресно вплови во оспоруваното Јужно кинеско море истиот ден кога патролираа кинеските борбени авиони.

Испраќањето на носачот на авиони Теодор Рузвелт во водите на кинеското Јужно море во саботата се сметаше за имплицитна порака до Кина само неколку дена по инаугурацијата на американскиот претседател Џо Бајден, во услови на ниското ниво на сино-американските односи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here