дома Економија Десетте најбогати на планетата би можеле да платат за вакцини за целото...

Десетте најбогати на планетата би можеле да платат за вакцини за целото човештво

293
0
АКЦИЈА

Десетте најбогати луѓе на светот би можеле да купат вакцини за сите жители на планетата, покажуваат податоците од извештајот на меѓународната хуманитарна организација Оксфам.

Нивното вкупно богатство се зголеми за 540 милијарди долари за време на пандемијата на коронавирусите и сега изнесува 11,95 трилиони, наведува организацијата во извештајот наречен „Вирус на нееднаквост“.

Тие пари се доволни за да спречат скоро секој поединец да падне во сиромаштија за време на пандемија и да му овозможи да се вакцинира против коронавирус, пресметале истражувачите од Оксфам.

Количината на богатство што ја имаат овие 10 лица е еднаква на вкупното трошење на членовите на Г20 за опоравок од пандемијата.

Затоа Оксфам ги повикува владите да размислат за оданочување на супер богатите.

Некои од нив дадоа значителен придонес за непосреден одговор на пандемијата.

Меѓу 10-те најбогати луѓе се лидерот на Амазон, Џеф Безос, лидерот на Тесла, Илон Маск и основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here