дома Балкан Нови 190 случаи на Ковид-19, шестмина починати и 2009 оздравени пациенти

Нови 190 случаи на Ковид-19, шестмина починати и 2009 оздравени пациенти

240
0
АКЦИЈА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2,  Радовиш-1, Пробиштип-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од: Скопје-1356, Куманово-51, Тетово -115, Прилеп -11, Гостивар-71, Штип-21, Битола-33, Велес-33, Охрид-81, Струмица-27, Кавадарци-41, Струга-33, Кочани-8, Кичево-22, Свети Николе-8, Гевгелија-10, Дебар-10, Крива Паланка-7, Ресен-14, Радовиш-2, Берово-1, Делчево-17, Виница-10, Пробиштип-2, Валандово-1, Демир Хисар-6, Македонски Брод-2, Богданци-2, Крушево-1, Македонска Каменица-11, Демир Капија-1, Дојран-1.Починати се шест лица, четворица пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 38573, активни 7373• Куманово 5015, активни 452• Тетово 4955, активни 466• Прилеп 4467, активни 301• Гостивар 3533, активни 332• Штип 3434, активни 178• Битола 3166, активни 257• Велес 2954, активни 335• Охрид 2651, активни 376• Струмица 2470, активни 383• Кавадарци 2388, активни 403• Струга 2141, активни 172• Кочани 1697, активни 142• Кичево 1662, активни 152• Свети Николе 1061, активни 53• Гевгелија 953, активни 130• Неготино 941, активни 177• Дебар 714, активни 125• Крива Паланка 701, активни 91• Ресен 708, активни 114• Радовиш 674, активни 76• Берово 564, активни 60• Делчево 530, активни 148• Виница 475, активни 43• Пробиштип 474, активни 30• Валандово 325, активни 29• Демир Хисар 241, активни 13• Македонски Брод 237, активни 15• Богданци 214, активни 38• Кратово 209, активни 17• Крушево 190, активни 35• Македонска Каменица 188, активни 46• Демир Капија 177, активни 39• Пехчево 175, активни 26• Дојран 81, активни 8Направените 1530 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-35,  Авицена-255, Биотек-256, МАНУ -66,  Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -225, лабораторија Лаор –125, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид -19.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here