дома Вселена Кинеската капсула на Земјата донесе примероци од тлото на Месечината

Кинеската капсула на Земјата донесе примероци од тлото на Месечината

211
0
АКЦИЈА

ПЕКИНГ – Кинеската вселенска капсула се врати на Земјата до првите свежи примероци на камења и други материјали од Месечината после 40 години.

Капсулата Чанг’е 5 слета нешто после 02:00 во четвртокот утрината, во областа Сизиванг во регионот на внатрешна Монголија, јавија државните медиуми.


Таа претходно се одвоил од остатокот на всленеската леталка и се спуштила со помош на падобран.

Два од четирите модула на Чанг’е 5 се спуштија на Месечината на 1. дкември и собраа околу 2 килограми примероци, од површината извлекувајќи ги од месечевата кора, пренесува Бета

Ова е најновата во се посмелите мисии на кинската вселенска програма чива цел е да спушти човек на Месечината.

То је најновија у све смелијим мисијама кинеског свемирског програма чији циљ је да спусти човека на Месец.

Кинеска капсула донела узорке тла Месеца (ФОТО)

(Фото ЕПА-ЕФЕ/Синхуа)

ПЕКИНГ – Кинеска свемирска капсула вратила се на Земљу са првим свежим узорцима камења и другог материјала са Месеца после више од 40 година.

Капсула Чанг’е 5 слетела је нешто после 02:00 у четвртак ујутру, у области Сизиванг у региону Унутрашње Монголије, јавили су државни медији.


(Фото ЕПА-ЕФЕ/Синхуа)

Она се претходно одвојила од остатка свемирске летелице и спустила уз помоћ падобрана.

Два од четири модула Чанг’е 5т спустила су се на Месец 1. децембра и сакупила око 2 килограма узорака, са површине и извлачећи их из из месечеве коре, преноси Бета.


(Бета-АП)

То је најновија у све смелијим мисијама кинеског свемирског програма чији циљ је да спусти човека на Месец.


(Бета-АП)

То је најновија у све смелијим мисијама кинеског свемирског програма чији циљ је да спусти човека на Месец.


(Бета-АП)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here