дома Вести Кинеската капсула ги донесе на Земјата примероците од тлото на Месечината

Кинеската капсула ги донесе на Земјата примероците од тлото на Месечината

260
0
АКЦИЈА

ПЕКИНГ – Кинеската вселенска капсула се врати на Земјата до првите свежи примероци на камења и други материјали од Месечината после 40 години.

Капсулата Чанг’е 5 слета нешто после 02:00 во четвртокот утрината, во областа Сизиванг во регионот на внатрешна Монголија, јавија државните медиуми.


Таа претходно се одвоил од остатокот на всленеската леталка и се спуштила со помош на падобран.

Два од четирите модула на Чанг’е 5 се спуштија на Месечината на 1. дкември и собраа околу 2 килограми примероци, од површината извлекувајќи ги од месечевата кора, пренесува Бета

Ова е најновата во се посмелите мисии на кинската вселенска програма чива цел е да спушти човек на Месечината.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here