дома Балкан Красимир Каракачанов бара да не се преведува од македонски на бугарски јазик

Красимир Каракачанов бара да не се преведува од македонски на бугарски јазик

246
0
АКЦИЈА
Красимир Каракачанов

ВМРО-БНД, партијата на Красимир Каракачанов, бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана од Советот за електронски медиуми на Бугарија бара бугарските медиуми да престанат да ги преведуваат изјавите на македонските политичари на бугарски јазик. Интервјуата на „луѓето од Северна Македонија“ не треба да се преведуваат на бугарски јазик, се вели во писмото на ВМРО-БНД до Советот за електронски медиуми, пишува 24 часа.бг.

– Бугарската наука недвосмислено го дефинира таканаречениот македонски јазик како регионална форма на бугарскиот јазик. Тоа е позиција и на Институтот за бугарски јазик при Бугарската академија на науки (БАН). Освен тоа, официјалната политичка позиција на Бугарија во текот на целото независно постоење на Северна Македонија, потврдена и од Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, е непризнавање на таканаречениот македонски јазик, се вели во писмото. 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here