дома Балкан Народ во недоглед го испрати Митрополитот Амфилохије во неговиот кивот

Народ во недоглед го испрати Митрополитот Амфилохије во неговиот кивот

264
0
АКЦИЈА

Денеска народот во Црна Гора се собра пред соборниот храм во Подгорица да го испрати Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохије. Недогледната маса на луѓе треперливо му оддаде почит на Митрополитот додека кивотот со неговото тело беше придвижуван низ луѓето.

Кивотот на Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохије меѓу народот во Црна Гора.

Погребот е закажан за утре на кој ќе присуствуваат многу великодостонјиници од СПЦ и другите цркви и исто така политички лидери од регионот како би му оддале последна почаст на Митрополитот.

Насобраниот народ го испраќа Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохије

Митрополитот Амфилохије беше познат меѓу народот по својот неутрашливиот дух, посветенота на Бога и својата добрина која им беше позната на многу луѓе. Тој се заложуваше за помирување на МПЦ.ОА и СПЦ во какноско единство со сета почит кон сите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here