дома Балкан Бугарите повторно го својатаат Гоце Делчев, Заев најави меѓувладина конференција со Бугарија

Бугарите повторно го својатаат Гоце Делчев, Заев најави меѓувладина конференција со Бугарија

252
0
АКЦИЈА

Гоце Делчев ќе биде една од темите на разговор на средбата, која премиерот Зоран Заев ја најави со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а која треба да се реализира во Софија на почетокот на ноември.

Тоа ќе биде прва средба на високи функционери на двете држави по бугарскиот објаснувачки меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, а кој предизвика низа реакции во земјава.

Зоран Заев и Бојко Борисов

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here