дома Вселена Еди Рама ќе го повлчече признавањето на Косово. Албанците лути- нему му...

Еди Рама ќе го повлчече признавањето на Косово. Албанците лути- нему му е побитна Србија

501
0
АКЦИЈА
Албанскиот премиер Еди Рама

Од Косово и понатаму стигнуваат критики за албанскиот премиер Еди Рама заради подржување на идејата мини Шенген па така аналитичарот Ким Мехмети дури оцени дека Рама, заради јакнењето на Српско албанското братсво спремен да се одрече и од признавањето на независноста на Косово, како што тоа го направија и некои други земји по лобирањето на Белград.

Каљко што наведува Инсајдер, Мехмети оценил дека проектот на мини Балканскиот Шенген е штетен за националните интереси на Албанците.

Спрема неговото мислење, таквата политика не им помага на Албанците во Прешев, Албанците на Косово ниту на Албанците во Македонија, пренесува Косово онлајн.

Albanci

Foto: Profimedia

реагирајќи на изјавата на Еди Рама, кој го постави прашањето- како да се укуине границата на Косово со Албанија ако Србија на тоа се противи, мехмети рекол дека Србија се противи на се и на независноста на Косово

– Да се откажеме и од независноста на Косово. Да им ја исполниме желбата, како работите се овиваат воопшто не би ме чудило ако премиерот на Албанија еден ден заради подобрување на односите и јакнењето на Српско-Албанскито братсво, не дај боже би предложил укинување на признанието на Косово.

Извор Србија Данас

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here