дома Живот Фотограф пронајде напуштено кутре и низ неверојатна приказна му најде дом покрај...

Фотограф пронајде напуштено кутре и низ неверојатна приказна му најде дом покрај своите две кучиња

853
0
АКЦИЈА

Ако се одлучите на посета на Белизе во средна Америка можете да очекувате плаво небо, ситен песок и преубав поглед на океанот. Фотографот Весли Вајт го има искусено сето тоа па дури и повеќе, тој го пронајде и најдобриот пријател

2. декември 2018. година Вајт отпатува во Белизе на работно патување. Имал слободно време така што со кајак отишол до блискиот остров. Немал идеја дека таму ќе најде нешто што за секогаш ќе му го смени животот.

Кога застанал на обалата и припремал пикнинг, приметил движење недалеку од него. Кученцето проаѓало преку даските на старата рибарска куќичка.

„Со крајот на окото видов како мавта со опашката“, рече Вајт.

Кучето беше изгладнето. Вајт да не му помогнел веројатно кутрето не би преживеало.

„Моето срце се скрши, рече Вајт“, rekao je White, „Тоа само чекаше да се појави некој.“

Го замота кутрето во гаќи за капење и го положи во чамецот. Додека се враќше беше загрижен. Имаше само уште два дена во белизе што значеше дека нема многу време да осигура дом за кутрето.

„Додека го носов тоа кутре назад не знаев да ли ќе биде се како што треба“, рече Вајт, „Во најдобар случај размислував да го земам дома со мене во Монтана.“

Вајт е голем љубител на кучиња и дома веќе имал две кучиња, Бела и Ана. Силната грижа за кученцето преовладела па така сакал да го однесе на сигурно.

На цела среќа, луѓето во хотелот каде што Вајт бил сместен биле спремни да помогнат. Па такао кутрето го добило потребниот оброк а запослените повикале ветеринар.

„Винстон имал буви, бил игладнед и дехидриран, но оганите му беа здрави“, напиша Вајт на Инстаграм.

Недолго по што го однесе на ветеринар, Винстон мораше да го остави својот нов пријател. Имаше само една прилика да се врати во хотелот пре да се качи на авионот за Монтана следното утро. Срцето му се кршеше.

„Беше како одеднаш да морав да се одречам од своето кутре“, Рече Вајт.

По што ја прими потребната нега, кутрето Винстон беше однесено кај вдомител.

Вајт беше во контакт со вдомувачите па ја пратеше состојнбата на Винстон. Во меѓувреме отвори пункт за донации како би помогнал да се соберат пари за Винстоновиот третман..

По месец дена, ветеринарот одобрил Винстон да патува за Тексас каде би се сретнал со Вајт. Имал само три дена за патувањето така да Вајт побрза од Монтана до Далас.

„Ќе се сети ли на мене?“, Вајт се потсети на своите грижи, „Па, беа потребни само неколку секунди да ми ги подушка пантолоните и кондурите и да се присети на се што се деси.

Винстон изгледаше потполно поинаку од кучето кое Вајт го спаси. Се вообличил, беше здрав и нахранет а неговите уши најнакрај поносно штрчеа.W

„Сега постигнал одлична тежина“, напиша Вајт на Фејсбук, скоро повеќе ги одвостручил килата откако го пронајдов пред 5 месеци. Малцее хаотично да имате три кучиња но уживам во нив.

Погледнете го видеото кое го направи The Dodo за оваа прекрасна приказна.

Се чини дека Винстон ужива во својот нов дом задно со Вајт неговото семејство и двете други кучиња. Монтана во која често паѓа снег е потполна спротивност на островот каде што Винстон беше пронајден , но по се Винстон не се грижи многу за тоа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here