дома Вселена Авторите на морбидната компјутерска игра завршија на суд (ВИДЕО)

Авторите на морбидната компјутерска игра завршија на суд (ВИДЕО)

433
0
АКЦИЈА

Полскиот институт за паметење на народите поднесе кривична пријава против украинските автори на видео игра , во која се оживува концентрациониот логор Аушвиц.

Играта The Cost of Freedom – A game about Polish Death Camps, која се одвива во Аушвиц има морбидни опции за играчите кои може да бидат нацистички офицери и да убиваат затвореници.

Пријавата пред опбвинителстовото во Варшава ја поднесе претседателот на Институтот , Јарослав Шарек, кој се занимава со истражување и документирање на злосторствата на нацизмот и комунизмот , како и воените злосторства против Полјаците.

Според обвинителството во играта се навредуваат Полјаците , а се промовира фашизмот и нацизмот. За вакви дела во Полска следува затворска казна од три години .

Превземено од Канал 5 тв

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here