дома Вести ЗАЕВ ДОБИВА ДИРЕКТЕН УДАР ОД КОАЛИЦИОНИТЕ ПАРТНЕРИ: НЕГОВАТА ВЕРНА КОЛЕШКА НЕ ГЛАСАЛА...

ЗАЕВ ДОБИВА ДИРЕКТЕН УДАР ОД КОАЛИЦИОНИТЕ ПАРТНЕРИ: НЕГОВАТА ВЕРНА КОЛЕШКА НЕ ГЛАСАЛА ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ

497
0
АКЦИЈА


Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ, која ште е дел од владеачката коалиција, не гласала на комисијата за уставни прашања која што вчера реши Собранието на пленарна расправа да одлучува за измени во уставот, пренесува Јавно.мк.

Откако предходно таа и втората пратеничка на ДОМ, Маја Морачанин не гласаа за Законот за Јазици, ова е втор сериозен удар на малата еколошка партија за владеачката коалиција.

Поповска во 2005 година како дел од владеачката коалиција на СДСМ се спротивстави на Законот за територијална поделба на земјата и влезе во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ од која замина за време на Шарената револуција. Една од причините за ваквото однесување на Поповска може да биде и нејзиниот татко, Академик Блаже Ристовски кој што пред еден месец се потпиша на писмото против промена на името и Преспанскиот договор на кој се потпиша и прославениот чешки писател Милан Кундера.

Согласно договорот со Грција голем број од делата на академик Ристевски ќе треба да бидат повлечени од учебниците и официјалната државна историографија, завршува порталот.

превземено од: ГАЛАМАГАЛАМА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here