дома Балкан Полициско обезбедување го чува Мицковски

Полициско обезбедување го чува Мицковски

412
0
АКЦИЈА

Од пред еден месец полицијата го обезбедува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи за „Слободен печат“. Обезбедувањето му е дадено на негово барање, а по направена проценка од страна на МВР.

Која е точно опасноста што му се заканува на лидерот на најголемата опозициска партија, на кој начин се обезбедува и со колку луѓе, од полицијата не можат да кажат.

– Секоја јавна личност, лидер на партија, политичар, новинар, пејач има право да побара полициско обезбедување доколку се чувствува загрозен. МВР прави проценка и потоа решава дали ќе му даде обезбедување или не – објаснуваат од МВР.

Покрај Мицкоски, од други поранешни политичари и фунционери на ВМРО-ДПМНЕ полицијата го обезбедува уште само Никола Груевски. Нему му следува полициско обезбедување по завршувањето на премиерската функција толку долго, колку што бил премиер.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here