дома Балкан Дрита Исмаили со со симболот на голема Албанија ја претсавува нашата земја

Дрита Исмаили со со симболот на голема Албанија ја претсавува нашата земја

457
0
АКЦИЈА

Атлетичарката Дрита Ислами која ја претставуваше Република Македонија на Европското првенство во Берлин се пласираше на последното место во квалификациите во трката на 400 метри со пречки.

Но, тоа и не е толку трагично, како неспортскиот потег со кој ја понижи нашата земја.

Ислами се фотографирала „летајќи орли“, албански симбол кој се поврзува со иредентистичката желба за формирање на заедничка држава на територија на сегашна Србија, Косово, Македонија и Црна Гора (Голема Албанија).

Инаку, атлетичарката беше испратена да ја претставува државата со финансии обезбедени од Република Македонија.

Оваа фотографија наиде на лавина негативни коментари од македонската јавност.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here