дома Балкан Мицковски на својот Фејсбук профил се огласи по повод Илинденското востание

Мицковски на својот Фејсбук профил се огласи по повод Илинденското востание

468
0
АКЦИЈА

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за Илинден ќе присуствува на традиционалниот народен собир во Ташмаруништа, струшко. Таму традиционално ќе се одржи 70-та Културна манифестација Илинден со која се чествува верскиот и државен празник на 2 август. Ташмаранушта и регионот имале активна улога во Илинденското востание.

На својот фејсбук профил, Мицкоски ги цитира славните Илинденци и ги повикува граѓаните да бидат обединети и силни.

Во продолжение следува неговиот статус во целост:

…Елате под бајрако на „Афтономна Македонија”! Македонија јет заедничка наша мајка и викат за помош. Елате да скршиме синџирите на ропството, да се куртулиме от маки и страданија… Нека сет живи борците за слободата и сите чесни и добри македонски синој!

Ура! За „Афтономна Македонија”!…

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here