дома Свет Славој Жижек за РТ: Демократскиот лев, не либералниот естаблишмент може да го...

Славој Жижек за РТ: Демократскиот лев, не либералниот естаблишмент може да го порази Трамп

452
0
АКЦИЈА

Либералната елита на Америка е ужасната од Доналд Трамп и неспособна за негово смртно ранување. Она што е потребно е длабока промена на левата страна, предводена од нови лица.
Сега, кога уште една недела од франтичните активности на претседателот Трамп е безбедно зад нас, и полека се оддалечуваме во меморијата, можеме да размислиме за хаотичната пустелија што го остави неговото патување во странство зад нас.

Американскиот претседател посети три места: Брисел – каде што се состана со клучните европски лидери, Лондон – да ги види Тереза ​​Мај и кралицата, плус Хелсинки – каде што се одржа самитот со Владимир Путин.

Додека повеќето експерти забележаа очигледно чуден факт дека Трамп беше многу попријатен со (оние кои се сметаат за) американски непријатели отколку со своите традиционални пријатели, ова не треба да нè изненади премногу. Наместо тоа, нашето внимание треба да се сврти во друга насока. Како што често се случува со Трамп, реакциите на неговите дела се поважни од она што всушност го направил или рекол.

Различни ставови
Дозволете ми да започнеме со споредување на она што Трамп го кажа со она што го рекоа неговите партнери. Кога Трамп и Меј беа прашани од новинар за тоа што мислат за протокот на имигранти во Европа, Трамп брутално и искрено ја претстави својата популистичка антиимигрантска позиција: имигрантите претставуваат закана за европскиот начин на живот; тие ја дестабилизираат безбедноста на нашите земји и носат насилство и нетолеранција. Значи, не треба да ги задржиме.

Еден внимателен слушател лесно може да забележи дека Тереза ​​Мај го рече истото, само на еден по-дипломатски и “цивилизиран” начин: имигрантите носат разновидност, придонесуваат за нашата благосостојба, но внимателно треба да провериме кого пуштаме. Така, добивме јасен вкус на изборот кој е сè повеќе и повеќе единствениот што ни го презентираше: директен популистички варваризам или повеќе цивилизирана верзија на истата политика, варварство со човечко лице.

Општо земено, реакциите на Трамп од целиот спектар, вклучувајќи ги и републиканците и демократите во САД, беа еден од глобалните шокови и стравопочит. Кој понекогаш се граничи со чиста паника. Слушнавме како Трамп е несигурен и тој носи хаос.

На пример, прво ја укори Германија за потпирање на рускиот гас и со тоа стана ранлива за претпоставениот непријател на НАТО, но денови подоцна тој ги пофали добрите односи со Путин.

Потоа, тука се неговите манири: кога ќе се сретне со кралицата, тој го прекршиува протоколот за тоа како треба да се однесувате во присуство на монарх !. И тој навистина не ги слуша своите демократски партнери додека е многу поотворен за шармот на Путин, кој денес е фрлен како голем непријател на Америка.

Премногу љубезен
Навистина, начинот на кој тој дејствуваше на прес-конференција со Путин во Хелсинки не само што беше наводно несвесно понижување (само помислете – тој не се однесуваше како господар на Путин!), А некои од неговите изјави дури може да се сметаат за целосни случаи на предавство, слушнавме.

Гласините повторно се појавија за тоа како Трамп делува како кукла на Путин, бидејќи неговиот руски колега мора да има некакво држење над него (озлогласените наводни фотографии на проститутки што уринираат во Москва?) И делови од американскиот естаблишмент. Демократите и некои републиканци, почнаа да размислуваат за брз импичмент, дури и ако го замени Мајк Пенс.

Генерално, заклучокот едноставно беше дека претседателот на САД веќе не е лидер на слободниот свет: но дали претседателот на САД навистина бил таков лидер? Тука треба да започне нашиот контра-напад.

Прво да забележиме дека целокупната конфузија на изјавите на Трамп содржи и некои вистини тука и таму: зарем не беше тој во некоја смисла исправно кога рече дека е во наш интерес да имаме добри односи со Русија и Кина за да спречиме војна? да ли е тој делумно во право да ја претстави својата тарифна војна, исто така, како заштита на интересите на американските работници?

Факт е дека постојниот поредок на меѓународната трговија и финансии е далеку од правична, и дека европските институции повредени со мерките на Трамп треба исто така да ги разгледаат сопствените гревови. Дали веќе заборавивме како постојните финансиски и трговски правила што ги привилегираат силните европски држави, особено Германија, доведоа до опустошување на Грција?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here