дома Балкан Расклатени врските помеѓу Атина и Москва, Турција ги влече конците

Расклатени врските помеѓу Атина и Москва, Турција ги влече конците

472
0
АКЦИЈА

Систематските напори да се загрози договорот за новото име на Македонија, во комбинација со засилената соработка на Анкара и Москва, се главни причини на неодамнешната ескалација на напетост помеѓу Грција и Русија, наведуваат дипломатски извори во анализата на бриселскиот портал Euractiv.com.

Како што пренесува РСЕ, односите помеѓу Атина и Москва станале полоши во последно време по одлуката на грчката влада на 11. јули да протера двајца руски дипломати и забрани доаѓање на уште двајца.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here