дома Балкан Протестот заврши мирно: Демострантите извикуваа „Бесилка за Заев“

Протестот заврши мирно: Демострантите извикуваа „Бесилка за Заев“

457
0
АКЦИЈА

Мала група на демонстранти денеска се собра пред собранието на Македонија протестирајќи против ратификацијата на договорот за името. Протестот заврши мирно по ратификацијата а групата потоа се упати кон канцеларијата на претседателот Ѓорѓе Иванов и пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Тие пред собранието запалија копија од договорот постигнат со Грција.

Демонстрантите извикуваат “Предавник” „Проклети да се предавниците“, „Бесилка за Заев“, „Македонија, Македонија“ и побараа оставка од Владата велејќи дека премиерот не може да одлучува во име на граѓаните.

Протести се најавени и за вечерва во 20 часот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here