дома Балкан Австрија се закани дека ќе го саботира Договор со Грција за...

Австрија се закани дека ќе го саботира Договор со Грција за промена на името

455
0
АКЦИЈА

Австрија се закани дека ќе го саботира тешко договорениот Договор со Грција за промена на името, освен ако Европската Унија не ги прекине разговорите за членство со Турција, во последниот знак на длабоки поделби во блокот што се разгоре поради несогласувањето околу миграцијата, пишува британски Телеграф.

Грција и Македонија презедоа голем чекор кон затворање на речиси тридеценискиот жесток спор во неделата, бидејќи земјите потпишаа договор со кој ќе се преименува оваа балканската нација во „Република Северна Македонија“, во замена за ветување од Атина дека нема да ги блокира напорите на Скопје за влез во ЕУ.

Пробивот со договорот беше постигнат поради сомневања дека Поранешната Југословенска Република Македонија го посакува грчкиот регион на Македонија. Но, договорот сега може да се одрази на самитот на лидерите на ЕУ во Брисел на 28 јуни, велат дипломати од ЕУ за Телеграф.

Секој самит на Европскиот совет најчесто завршува со објавување на збир на заклучоци, кои делуваат како политички инструкции до Европската комисија.

Австрија ги информираше дипломатите во Брисел дека ќе ги блокира сите заклучоци за проширувањето на ЕУ, ако Турција се спомене заедно со Македонија и земјите од Западен Балкан, како Србија и Црна Гора, кои се надеваат дека на крајот ќе се приклучат на блокот.

-Австрија ни кажа дека ќе ги блокираат заклучоците на Советот околу Турција, изјавил неименуван европски дипломат. Не е преседан една земја да ги блокира заклучоците, но овој случај е редок и најчесто е последна опција.

Ако се спроведе оваа закана ќе го зголеми политичкиот притисок кон премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Заев мора да го добие договорот, односно да биде усвоен од неговото Собрание и одобрен на референдум, додека Ципрас, кој во саботата преживеа гласање за недоверба, се соочува и со домашната опозиција поради договорот.

-Македонскиот претседател и опозицијата се против договорот, но отворањето на преговорите со ЕУ е морковот со кој ќе ги убедува луѓето да го поддржат договорот на референдумот”, изјавил друг неименуван дипломат, додавајќи дека ако нема заклучоци на Советот, нема да има ниту морков.

Европските дипломати ќе продолжат да преговараат за заклучоците во периодот до самитот кој ќе се одржи за две недели, но Виена не покажува знаци на ублажување на својот тврд став, и покрај поддршката за разговорите за членство за некои земји од Западен Балкан.

Австриската влада, која го презема шестмесечното ротирачко претседателствување со ЕУ следниот месец, потврди дека не ја променила својата позиција.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here