дома Балкан Хан: Решението за името од регионално значење

Хан: Решението за името од регионално значење

479
0
АКЦИЈА

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан смета дека решението на спорот помеѓу Атина и Скопје околу името има регионално значење и порачува дека ЕУ мора да се придржува на своите ветувања ако македонските власти ги исполнат условите.

Спрема неговите зборови, моментално во регионот постои позитивно придвижување, а причина за тоа е стратегијата за проширувања на ЕУ, која им ја отвара перпективата на сите земји.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here