дома Балкан За продолжениот викенд од Богородица кон Евзони редица на македонски возила

За продолжениот викенд од Богородица кон Евзони редица на македонски возила

431
0
АКЦИЈА

Македонците масовно ја посетуваат Грција за време на продолжениот викенд. Денеска на преминот Богородица можеле да се забележат голем број возила со македонски регистарски ознаки кој влегувале на Евзони во Гција. Македонците како и секоја година без оглед на проблемот за спорот со имет се чести гости во соседна Грција.

Во изминатите 24 часа од земјата излегле 12.000 патници од кои 6.500 се македонски граѓани.

– Гужвата од возила и автобуси во моментот е голема, но задржувањето на патниците не е подолго од пет до десет минути кои се потребни за извршување на царинските формалности. Тоа значи дека на „Богородица“ се функционира беспрекорно со ставање во функција на сите раположливи капацитети, изјави командирот на Граничната полиција, Миле Тошев.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here