дома Балкан Ципрас Не можеме да им забраниме да се самопределуваат како Македонци

Ципрас Не можеме да им забраниме да се самопределуваат како Македонци

436
0
АКЦИЈА

Во договорот постои решение за државјанството, бидејќи не можеме да им го забраниме правото на соседите да се самоопределуваат како Македонци, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ.
– Овој договор тоа што го прави е да не го потценува правото на самоопределување, тоа не можеме да го направиме. Не можеме да им забраниме да се самоопределуваат како Македонци, истакна Ципрас и објасни дека во договорот терминот „Македонци“ не се однесува на историјата на грчката Македонија.

Повеќе можете да прочитатае на Независен весник

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here