дома Вести Лидерот на крајно десничарската AfD оштро го осуди Хитлер и нацистите

Лидерот на крајно десничарската AfD оштро го осуди Хитлер и нацистите

458
0
АКЦИЈА

Еден од лидерите на крајно десничарската националистичка партија Алтернатива за Германија (AfD) Александер Гауланд изјави денеска дека германците мораат да превземат одговорност за 12 години владеење на Адолф Хитлер и неговата нацистичка партија, но нагласи дека тоа е само мал дел од германската историја.

“Имаме своја славна историја и таа , драги пријатели, траеше подолго од тие проклети 12 години. Хитлер и нацистите се само делче од птичјиот измет за повеќе од 1.000 години успешна германска историја”, рече Гауланд на собирот на движењето на младите на AfD.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here