дома Балкан Ново насилство : Албанците од КиМ овој пат каменуваа спска амбуланта во...

Ново насилство : Албанците од КиМ овој пат каменуваа спска амбуланта во СМ, неколку вечери по ред

431
0
АКЦИЈА

Здравствената амбуланта во Суви Дол кај Косовска Митровица, повторно е каменувана во текот на ноќта. Истиот објект е каменуван и пред две вечери, рече директорот на КБЦ во Косовска Митровица, др Милан Ивановиќ

– По повод на не знам кое по ред каменување на српската амбуланта, српските здравствени институции, не пројдоа ни 24 саата, повторно е каменувана амбулантата во мултиетничкото село Суви Дол во Северна Митровица, а пред тоа и пред месец и пол дена уште еднаш и неколку десетина пати – подсеќа Ивановиќ.

Тој додава дека Албанците со ваквиот чин покажуваат дека не сакаат соживот со Србите и дека прават се како би го оневозможиле остварувањето на основните човечки права, како што е правото на живот, односно лечење на пациентите.

Повикувајќи се на минатите случувања, апсењето на Срби, наведувајќи и пример на директорот на Канцеларијата за КиМ, Марко Ѓуриќ и вчерашното апсење на Србин во селото Петрич кај Клина, Ивановиќ тврди дека косовските институции не покажуваат воља да ги спречат и откријат ваквите видови на насилство и инциденти.

– Само молчење е подржување на насилството на нивните штитеници на кои им направија вакви институции и ваква наречија независна држава, заклучува Ивановиќ.

Од косовската полиција за радио Контакт Плус е потврдено дека амбулантата во Суви Дол во текот на синоќешната вечер е каменувана. Спрема нивните наводи, искршено е стакло на амбулантата
за што сабајлево пријавиле работниците на КБЦ Косовска Митровица.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here