дома Балкан ДВЕ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ЕКСПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ

ДВЕ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ЕКСПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ

947
0
АКЦИЈА

Поранешниот премиер Никола Груевски е осуден на 2 години казна затвор во предметот на СЈО „Тенк“ за кривичното дело Примање награда за противзаконито влијание при набавката на блиндираниот мерцедес С-600 гард од речиси 600.000 евра за потребите на МВР. Груевски не присуствуваше на изрекување на пресудата.

Поранешниот помошник-министер во МВР Ѓоко Поповски беше осуден на години 6,5 затвор за кривичното дело Злоупотреба на службената положба и овластување. Поранешната министерка Гордана Јанкулоска е издвоена во друга постапка поради ризична бременост.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here