дома Балкан Република Илинденска Македонија е предлогот за името

Република Илинденска Македонија е предлогот за името

467
0
АКЦИЈА

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија.

Заев во изјавата истакана дека ова е историска шанаса за решавање на повеќедеценискиот спор и ја нарече Четврти Илинден. Притоа, премиерот истакна дека согласно со овој предлог, јазикот и натаму ќе биде именуван како македонски, а референците „мк“ и „мкд“ остануваат обезбедени.

Додаде и дека ова име би било за севкупна употреба, а внатрешната употреба ќе се дефинира по фази, како што напредуваат преговорите. Заев истакна дека предвиден е и референдум, на што била согласна и Грција.

Превземено од МАКСФАКС

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here