дома Свет Сорос ја затвара канцеларијата во Будимпешта

Сорос ја затвара канцеларијата во Будимпешта

459
0
АКЦИЈА

Фондацијата за отворено општество на американскиот милијардер Џоџрџ Сорос ќе ја затвори канцеларијата во Будимпешта и ќе отвори во Берлин, соопшти денес таа канцеларија.

“Одлуката за преселување вон Будимпета донесена е затоа што Унгарската влада се спрема да воспостави додатни рестрикции на невладините организации низ пакет закон означен како ‘Стоп на Сорос’ “, наведено е во соопштението, пренесе агенцијата Ројтерс.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here