дома Свет Ал Каида повикува на џихад против „современите крсташи“

Ал Каида повикува на џихад против „современите крсташи“

482
0
АКЦИЈА

Поради одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп за да ја придвижат американската амбасада во Ерусалим, лидерот на терористичката организација Ал Каеда, Ајман ел Завахариi ги повика своите приврзаници да продолжат со нивниот џихад против САД, пишува “Гардијан”.

На пет минути видео-снимка со наслов “Тел Авив е, исто така, муслиманска земја,” Ел Завхари, кој е на чело на терористичката група по убиството на Осама бин Ладен во 2011 година, ја осуди помирувачката политика на Палестинската управа, нарекувајќи ги нејзините претставници “трговци на Палестина”. Лидерот на Ал Каеда ги повика своите приврзаници да земат оружје во своите раце.

Во својата изјава, Ел-Завахири изјави дека “Трамп го покажа своето вистинско лице на модерните крстоносци против кои ние мора да се бориме, не мирно, туку со отпор – мобилизација и џихад”. Тој потсети дека Бин Ладен го прогласи САД како првиот непријател на муслиманите “и вети дека тој нема да застане додека сите неверници не ја напуштат” земјата на пророкот Мухамед. ”

Според Ел Завахри, сите исламски земји кои се членки на ОН не работат во интерес на муслиманите, затоа што тие ја потпишаа Повелбата на ОН, која го признава суверенитетот на Израел и сега се во согласност со резолуциите на Советот за безбедност и Генералното собрание, наместо да го почитуваат шеријатот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here