дома Балкан (Фото) Што облече хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ за средбата со Иванов?

(Фото) Што облече хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ за средбата со Иванов?

475
0
АКЦИЈА

Темно син костум со посветло сина кошула избра хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ за официјалната посета на Македонија. Класичниот костум беше разигран со широки ракави како карнер во долниот дел, со впечалив навезен детал. И чевлите и беа во тон-тегет, необични, со квадратен наместо шпицаст врв, далеку од класични салонки, со ремче, кој исто така наликуваше на карнер. Од модните детали имаше само бисерни обетки.

Дознавме дека Китаровиќ и во Македонија продолжува со трендот кој го вовела на почетокот на мандатот-на сите важни посети во странство да се појавува во хрватски дизајн, што е дополнителна промоција на хрватската модна индустрија но и економија воопшто, што е за почит.

За својот избор на гардероба хрватската претседателка секогаш добива пофалби во Хрватска, а и хрватските дизајнери се фалат од нејзиниот културен однос и професионалност и потенцираат дега Китаровиќ највеќе избира фустани.

-Креациите и се најчесто децентни, монохроматски и класични но со необичен детал или во интезивна боја кои придонесуваат за впечатливоста, велат дизајнерите со кои хрватската претседателка соработува.

Превземено од независен весник

Фото Б. Граданоски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here