дома Балкан Хан: За две недели ќе има решение за името

Хан: За две недели ќе има решение за името

424
0
АКЦИЈА
Johannes Hahn, Member of the EC in charge of Regional Policy

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, изрази оптимизам дека грчкиот спор во врска со името на Македонија би можел да се реши во следните 15 дена.
“Јас сум оптимист дека во следните две недели ќе имаме решение. Барем решение кое ќе го отвори патот за почеток на разговорите за пристап со ПЈРМ “, изјави тој пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент.

“Мислам дека сите се согласуваат дека ова ќе биде корисно за земјата, за општеството и целиот регион на Западен Балкан”, додаде тој.

Хан рече дека Македонија ја надмина длабоката политичка криза и постигнува напредок во спроведувањето на реформите и во одржувањето на добрососедските односи, но предупреди дека “нема време за самозадоволство”.

Коментирајќи за Турција, Хан рече дека земјата се движи подалеку од Европската унија, особено во однос на човековите права и владеењето на правото и се осврна на неодамнешниот извештај на Комисијата за земјата.

Превземено од независен весник

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here