дома Свет Медиумите: Нов ракетен напад во Сирија ПВО оборила 10 ракети

Медиумите: Нов ракетен напад во Сирија ПВО оборила 10 ракети

419
0
АКЦИЈА

Во ноќта помеѓу понеделник и вторник системите за противракетна одбрана на сириската војска обориле ракети кои го нарушиле сирискиот воздушен простор, пренесе агенцијата САНА.

Сириските ПВО системи одговориле на воздушните напади на подрчјето Хомс, а спрема информациите кои ги пренесуваат сириските медиуми, оборени се десет ракети.

За сега не е познато кој го извршил нападот, а Министерството за одбрана на САД соопшти дека во таа област во тоа врема немало амрикански активности.

“немаше војни активности на САД на тоа подрачје во тоа време”, рече Ерик Пахонд, портпаролот на Пентагон.

Запрашана за нападите со ракети израелската војна портпаролка рече: “Не коментираме такви случаи”.

Сириската државна телевизија објави снимки од проектил кој е погоден во воздух, само неколку дена по што американските, британските и француските сили нападнаа сириски цели во знак на одмазда за наводниот хемиски напад во Дума.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here