дома Балкан Димитров:На Македонија и е во интерес успешна Србија и обратно

Димитров:На Македонија и е во интерес успешна Србија и обратно

435
0
АКЦИЈА

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров изјави во интервјуто за телевизијата Н1-Србија дека Македонија и Србија треба да си помагаат една на друга и да имаат разбирање за националните интереси на двете страни.

Димитров престојува во Белград по повод обебележувањето на десетгодишнината од работата на Европскиот фонд за Балканот, но нема да се види со српскиот колега Ивица Дачиќ

Тој вели дека нема да му враќа на Дачиќ за минатонеделната изјава дека одлуката на Србија за признавање на Македонија под уставното име била исхитрена.

Во интерес ни е да се реши проблемот со Косово
Одговарајќи на прешање за Косово, Димитров рече дека Македонија во спорот на Белград и приштина не може да биде голем играч.
На прашањето да ли тој, тогаш да бил министер за надворешни работи, би ја признал независноста на Косово, Димитров одговара дека тоа не е благодарно прашање.

Целото интервју можете да го проследите во видеото подолу:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here