дома Црна Хроника Почина Јелена Жигон

Почина Јелена Жигон

780
0
АКЦИЈА

Филмската легенда Јелена Јовановиќ Жигон (85) почина во вторникот по изненадна и кратка болест.

Јелена Јовановиќ Жигон беше српска глумица и сопруга на глумецот Стево Жигон и мајка на глумицата Ивана жигон.

Позната е по улогите во филмовите „Првиот граѓанин на малата варош“ (1961), „Пустолов пред вратите“ (1961), „Пресметка“ (1962), „Дојде доба љјубовта да се проба“ (1980), „Љуби, љуби но главата не ја губи“ (1981), „Иди ми дојди ми“ (1983), „Каков дедо таков внук“ (1983), „Жикина династија“ (1985), „Втората Жикина династија“ (1986), „Сулуди години“ (1988), „Каде плови овој брод“ (1999)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here