дома Свет Шефот на руската дипломатија го прифатил повикот да го посети Пјонгјанг

Шефот на руската дипломатија го прифатил повикот да го посети Пјонгјанг

474
0
АКЦИЈА

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров рече дека го прифатил повикот да го посети Пјонгјанг.

Лавров им рече на новинарите по состанокот со севернокорејскиот колега Ри Јонг Хоом во Москва дека уште не е донесена одлука за состанокот на рускиот претседател Владимир Путин и лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун.

Тој додаде дека Русијаја ја поздравува постепената нормализација на ситуацијата на Корејскиот полуостров и ги подржува контактите на Северна Кореја и САД.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here