дома Македонија Српската амбасада, партиите и организациите одбележаа 103 години од валандовскиот покољ...

Српската амбасада, партиите и организациите одбележаа 103 години од валандовскиот покољ во Удово

827
0
АКЦИЈА

Политичките партии на Србите, организациите и амбасадата на Србија денес во Валандово во спомен костурницата Удово одбележаа 103. години од валандовскиот покољ.

Меѓу присутните беа председателот на Српската напредна странка во Македонија, Драгиша Милетиќ и председателот на Демократската партија на Србите Иван Стоилковиќ, како и представниците на многубројни српски организации и асоцијации.

По интонирањето на македонската и српската химна, свои говори одржаа амбасадорот на Р. Србија во Македонија Душанка Дивјак Томиќ и градоначалникот на Општина Валандово Перо Костадинов.

Голем број на присатни ги поздравија говорите и се поклонија во спомен костурницата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here