дома Македонија Јове Кекеновски со интересен Фејсбук статус, во неколку точки ја објаснува ситуацијата...

Јове Кекеновски со интересен Фејсбук статус, во неколку точки ја објаснува ситуацијата во Светот, Македонија и на Балканот

558
0
АКЦИЈА

НЕУСПЕШНА ПРОВОКАЦИЈА – НОВИ ВЕТРИШТА

• Велика Британија остана со ,,спуштени гаќи” со случајот со труењето на Скрипал и го избриша твитот со кој ја обвинуваше Русија за труењето.
• Членките на ЕУ кои се солидаризиираа со Велика Британија со прстот во уста бидејќи се оди во прилог дека се работи за гротесктна провокација (Сергеј Наришкин – директор на СВР)..
• Еулекс обвинет дека преќутно го одобрил апсењето на Марко Ѓуриќ (ова треба да се гледа во контекст на сценариото со труењето и солидаризацијата со В. Британија)
• Русија во офанзива да ја докаже невиноста во случајот Скрипал, бара јавна седница на СБ на ОН.
• САД во погубна економска војна со Кина,
• Кина иницира постапка пред СТО против САД,
• Најавата на Кина за воведување 25% царина за американските авиони ке го урниса Боинг, најголемиот американски извозник.
• САД ја повлекува војската од Сирија и ја трупа на границата со Мексико. Караванот на мигранти од Хондурас, кој транзитира преку Мексико е се поблиску до границата на САД
• Турција го зајакнува своето партнерство со Русија.
• Русија, Турција и Иран се покажаа како фактори на мир и стабилност во случајот со Сирија и Блискиот Исток уништувајќи го ИСИЛ.
• Грција праќа војска на островите во близина со Турција.Панос Каменос министер за одбрана на Грција, наредил распоредување на дополнителен број војници на островите во источниот дел на Егејското Море и во реоните долж копнената граница со Турција.
• Останува да видиме како ќе помине формирањето на СЗО на Косово.
• А Македонија? Како и секогаш, ќе чека некој нешто да и потшепне што да прави

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here